Keyepel Blog WSJ: Kürtlerin Devleti

WSJ: Kürtlerin Devleti

1920'de Sevr anlaşmasıyla, Kürtlere vaadedilen Kürdistan devleti sözünün tutulmadığını belirten The Wallstreet Journal, Atatürk patentli nasyonalist Türkiye'nin, Kürtlerin varlığını inkar ettiğini, dillerini yasakladığını ve resmi olarak Kürtleri "Dağ Türkleri" olarak tanımladığının altını çizmiş.

485
0

Tanınmış Amerikan ekonomi ve finans gazetesi The Wallstreet Journal gazetesi, Kürtler üzerine iki tam sayfayı bulan geniş bir analize yer verdi. The Wallstreet Journal, Kürtlerin son Türkiye seçimlerindeki başarısı akabinde, İŞİD’e karşı alınan kilit zaferin ve Irak’taki otonominin, Kürtlerin zafer sevinci yaşamasına neden olduğuna ve bunun yanında kendi devletleri üzerinde düşünmelerine sevk ettiğini işaret etmiş.

The Wallstreet Journal analizine şöyle devam etmiş: “Zaferden ziyade trajediler yaşayan Kürtleri, şimdi iyi haberler bekliyor. Türk siyasetinde şimdiye kadarki en büyük galibiyetine imza atıp %10 barajını geçen Kürtlerin, aynı şekilde Suriye’de de sınır bölgelerini İŞİD’in elinden alarak, Akdeniz’e dayandılar. Aynı şekilde Irak’ta da İŞİD’e karşı başarılı olan Kürtlerin, kendi otonomilerini kurduktan sonra, dağılan Irak ordusunun kontrolünü kaybettiği, Kürtlerin Jerusalemi sayılan zengin petrol kaynaklarına sahip olan Kirkuk şehrini sınırlarına kattılar.

Kürtlerin bu başarıları, Batının taze destek ve sempatisini kazandı.”

The Wallstreet Journal, Kürtlerin Türkiye, Suriye ve Irak’ta ki başarılarının, bağımsızlığın bir anlık biçimi olduğu teşhisini koyduktan sonra 30 milyonluk nüfusuyla, dünyanın devlet sahibi olmayan en büyük etnik grubu olduklarına işaret etmiş. Hint-Avrupa dil grubuna dahil olan Kürtçenin, Farsçaya yakın olmasına rağmen, Türkçe veya Arapçayla herhangi bir akrabalığının olmadığı da bu analize eklenmiş.

1920’de Sevr anlaşmasıyla, Kürtlere vaadedilen Kürdistan devleti sözünün tutulmadığını belirten The Wallstreet Journal, Atatürk patentli nasyonalist Türkiye’nin, Kürtlerin varlığını inkar ettiğini, dillerini yasakladığını ve resmi olarak Kürtleri “Dağ Türkleri” olarak tanımladığının altını çizmiş.

ÇIMEWSJ
PARE BIKE
DêrsimInfo Blog
DêrsimInfo Blog presents a smorgasbord of all the articles, posts, and news from around the world which are not written in Kurdish Kirmanckî (Zazakî), however, constitute an enrichment for the Kurdish topic.