Keyepel Blog Türkiye: Ekonomik kriz kapıda

Türkiye: Ekonomik kriz kapıda

Dolar kurundaki yükseliş trendinin devamı, ABD'nin 2016'da faizleri yükseltmesi, turizm gelirlerinin azalması, petrol fiyatlarında orta vadede yaşanacak yükseliş, sanayideki rekabet gücünün zayıflaması Kürdistan'da şiddetlenen savaş ile beraber değerlendirildiğinde, türk ekonomisinin ağır bir kriz ile karşı karşıya olduğunu sonucu çıkıyor.

693
0

Siyaset’te yaşanan darboğaz, Kürtlerle olan barış sürecinin sonuçsuz bitirilmesi ve en çokta ekonomide yaşanan kriz nedeniyle Türkiye’yi çok zor günler bekliyor.

En son geçtiğimiz nisan ayında, IMF’nin  “Global Financial Report’ta” türk ekonomisi dünyanın en hassas 4 ekonomisinden biri olarak gösterilmişti. Bunu takiben türk lirası dollara karşı yıl başından bu yana %30 değer kaybederek 3.05 düzeyine kadar geriledi. GSMH’nın %50’ni bulan dış borç yükü, TL’nin düşmesiyle tehlikeli bir sınıra dayanmış durumda. Bunun yanında Kürdistan’da savaşında başlamasıyla son 1 yılda Türkiye’yi terkeden yabancı sermaye 40 milyar sınırını geçti. Ekonomiyi – iç tüketim ve inşaat sektörü dışında- ayakta tutan turizm sektörü, bu yılın ilk 6 ayında %25 lere varan düşüş yaşadı. Kürtlerle olan savaşında başlamasıyla, bu düşüş hız kazanmış durumda. Türk lirasının değer kaybetmesiyle, dış dünya için ucuzlayan türk ürünleride, bu sene ihracatın artmasına neden olmadı. Ağustos itibarı ile ihracat %10 civarında düşmüş durumda. Sanayideki düşük teknoloji ve dünya standardına ayak uydurmada yaşanan büyük güçlük, türk mallarının dünya piyasalarında ki rekabet gücüne büyük darbe vurdu. Bunun dışında, türk borsası da son aylarda %25’lere varan bir düşüş yaşadı.

Alınan dış borçlarının %95’nun ekseri Dolar ve Euro bazında olduğu düşünüldüğünde, türk lirasının değer kaybı, borç yükünü oldukça ağırlaştırmış durumda. 2009’da 500 milyon dolarlık borca ödenen %6,5 faiz miktarı, bu sene %12 civarına yükselmiş durumda. Amerikan merkez bankası FED’in 2016’da faizleri arttırması, türk ekonomisinin bu yükünü dahada ağırlaştıracak.

Türk Merkez Bankasının verdiği rakamlara göre, sadece türk bankalarının dış borcu, bu yılın ilk 6 ayında 5 milyar artarak, 178 milyar dolara yükselmiş durumda. Bu miktarın sadece %5’i türk lirası, %61’i dolar ve %32’si ise euro bazında. Toplam dış borç miktarı (392 milyar dolar) 2002’den sonra ilk defa GSMH’nin %50’sini geride bıraktı.

Dolar kurundaki yükseliş trendinin devamı, ABD’nin 2016’da faizleri yükseltmesi, turizm gelirlerinin azalması, petrol fiyatlarında orta vadede yaşanacak yükseliş, sanayideki rekabet gücünün zayıflaması Kürdistan’da şiddetlenen savaş ile beraber değerlendirildiğinde, türk ekonomisinin ağır bir kriz ile karşı karşıya olduğunu sonucu çıkıyor.

PARE BIKE
DêrsimInfo Blog
DêrsimInfo Blog presents a smorgasbord of all the articles, posts, and news from around the world which are not written in Kurdish Kirmanckî (Zazakî), however, constitute an enrichment for the Kurdish topic.