Keyepel Blog Nurî Dersimî Rojawa Kurdistan da savaşıyor

Nurî Dersimî Rojawa Kurdistan da savaşıyor

717
0

Dersim direnişi önderlerinden Nurî Dersimi’nin torunu olan ve dedesiyle aynı ismi taşıyan Nurî Dersimi, Baran Munzur ismini alarak, Rojava’da YPG saflarında savaşıyor. Dersim direnişinin Rojava’da yaşadığını söyleyen Dersimi, dedesinin açtığı yolda yürüdüğünü vurguladı.

Dersim direnişi ve Kürdistan özgürlük mücadelesi önderlerinden Nurî Dersimi, 6 Mart 1921 yılında başlayan Koçgirî İsyanı’na öncülük eder. Koçgiri isyanının bastırılması üzerine 17 yıl sonra Seyid Rıza ile birlikte Dersim direnişinde yer alan Nuri Dersimi bu direnişin de kanlı bir şekilde bastırılması ardından Suriye’ye sürgün edilir. Suriye’nin Halep kentinde uzun yıllar kalan Dersimi, burada evlatlık edindiği oğluna mücadele arkadaşı olan Seyid Rıza’nın ismini verir. 1973 yılında hayatını kaybeden Dersimi’nin evlatlık edindiği oğlu Rıza’nın 1991 yılında bir oğlu dünyaya gelir ve Rıza oğluna direnişçi babasının ismi Nurî Dersimi ismini verir. Bugün Rojava’da YPG saflarına katılan Nuri Dersimi, Baran Munzur ismini alarak, dedesinin mirasını devam ettiriyor.

Suriye ve Ürdün yılları

24 yaşında olan Dersimi, Halep’te dünyaya geldiğini ifade ederek, doğduktan 6 ay sonra babasının işi gereği Yemen’e gittiklerini söyledi. Babasının terzicilik işi ile uğraştığını belirten Dersimi, 11 yaşında kadar Yemen’de kaldıklarını söyledi. Babasının anlatımlarına göre Dersim direnişinin kanlı bir şekilde bastırılması sonucu dedesinin Suriye’ye geldiğini dile getiren Dersimi, dedesinin burada belli bir süre kaldıktan sonra Ürdün’e geçtiğini anlattı. Dersimi, dedesinin daha sonra tekrar Suriye’ye döndüğünü ifade ederek, Halep’te Hristiyanların ağırlıkta olduğu bir mahalleye yerleştiğini dile getirdi.

Kürdistan mücadelesine ilişkin hazırladığı kitaplar PKK Lideri Öcalan’a verildi

Dersimi dedesinin Kürdistan’da yürütülen mücadele hakkında kitaplar yazdığını belirterek, ” 3-4 tane kitap hazırlamıştı ve eşi Feride’ye teslim etmişti. Ona ‘Eğer Kürtlerin köleliğine başkaldıran bir önderi çıkarsa sen bu kitapları ona vereceksin’ demiş. Zannedersem nenem de 1990’lı yıllarda Bekaa’da Öcalan’a teslim ediyor kitapları” diye konuştu.

YPG’ye katılım kararı

9’uncu sınıfa kadar okuduğunu belirten Dersimi, 2007 yılında çalışmak için Lübnan’a gittiğini hatırlatarak, Suriye’de çatışmaların başladığı 2011 yılına kadar orada kaldığını kaydetti. Dersimi, daha sonra Rojava’ya döndüğünü bir süre siyasi çalışmalarda kaldıktan sonra Nisan 2013’te YPG’ye katıldığını söyledi.

Dersim direnişi Rojava Kürdistan da yaşıyor

Rojava’da 4 yıldır mucizevi gelişmelerin olduğunu belirten Dersimi, ” Nuri Dersimi Türk devletinin yaptıklarını kabul etmediği için böyle bir yaşamı seçti. Direndiler, savaştılar, onlardan çoğu katliamdan geçirildi. Birçoğu idam edildi. Birçoğu sürgün edildi. Ben de onun bir torunu olarak devrim içindeki yerimi almak istiyordum. Mezarında rahat uyusun diye mücadele saflarındaki yerimi aldım. Onun açtığı yolda yürüyorum. Onca saldırıya karşı koyarak, insanlığı haykırıyoruz. Onun için kimse bundan kaçmamalıdır. Ben dedemin değerlerini yaşatmak için buradayım. Dersim direniş ve tarihi Rojava’da yaşıyor” dedi.

kaynak: diha

PARE BIKE
DêrsimInfo Blog
DêrsimInfo Blog presents a smorgasbord of all the articles, posts, and news from around the world which are not written in Kurdish Kirmanckî (Zazakî), however, constitute an enrichment for the Kurdish topic.